A sztóma műtét leggyakoribb műtét utáni szövődménye a sztóma körüli sérv. (hernia parastomális). Amely a sztóma körül alakulhat ki és a sztóma elődomborodásával jár. Előfordulása nagyon gyakori.
A hasfal feladata, hogy a hasüregi szerveket védje, elzárja a külvilágtól. Normális állapota az, ha nincs rajta semmilyen folytonossági megszakadás, az anatómiai rétegek sértetlen állapotban vannak.
A sztoma ezen a zárt burkolaton egy rendellenes nyílást jelent, azaz egy sérvkaput, megszakítja a belső nyomásnak ellenálló hasfal folytonosságát.
Igaz, hogy ezt a nyílást a rajta keresztül vezetett bélkaccsal zárjuk, de a bélfal konzisztenciája egészen más, mint a hasfalat alkotó szöveteké. A mi szempontunkból nézve sokkal gyengébb környezeténél, könnyen megnyúlik a gondos kivarrás ellenére is. Így ez a terület kevésbé tud ellenállni a hasüregben uralkodó pozitív belső nyomásnak. A nyílásra emellett folyamatos szétfeszítő erő is hat. Az elmondottak mellett a több egymáson fekvő elemből álló és több irányú mozgást végző hasfali rétegek is hozzájárulnak a nyílás alakváltoztatásaihoz.
A sérv kialakulásában több tényező is közrejátszhat:
- Közrejátszhat a műtéti technika
- Hajlam
- Hízás
Egy általános tájékoztatás a hasfali sérvek műtétjéről itt olvasható.
Megelőzés
A szómaképző műtét után a sztómást kioktatják a segédeszközök használatára, étkezési tanácsokkal látják el és felhívják a figyelmét, hogy a hasi izmokat kíméletesen vegye igénybe, legalább egy évig. Emelést ne a hasizom igénybevételével, hanem inkább a térdek rogyasztásával végezze.
Az ilyen "megsebzett" hasfalat érdemes szoros a hasfalat megtartó "fűzőbe" fogni.
A hasfal megtartására az eszközforgalmazók is ajánlanak egyszerűbb eszközöket, amelyeknek nem mindegyike OEP támogatott. Ilyen a Replant Med sztómazsák rögzítő deréköv családja, ami a nap 24 órájában - fizikai aktivitásnál is - extra biztonságot nyújt. Sportoláskor, kertészkedéskor vagy pl. fekvő testhelyzetben is a test síkjában tarja a sztómazsákot, ezáltal nagyobb magabiztosságot ad viselőjének és tarja is egy kicsit a hasfalat. Annyira nem szoros, hogy akadályozná a széklet zsákba jutását, de a zsák a derékövön kívülre is helyezhető.
A kétrészes sztómazsákokhoz forgalmaznak egy övet, amelyet rendszeresen használva megelőzhetjük, lassíthatjuk a sérv kialakulását.
Az egyrészes zsákokhoz is forgalmaznak egy "gyűrűt" amely övvel rögzítve tartja a sztómát.
A fentebb bemutatott eszközöknél egy fokozattal többet segít a következő, a gyógyászati segédeszköz boltokban megvásárolható sérvkötő. Nagyon nagy a kínálat.
Akinek kiszámítható, hogy mikor töltődik a széklet a zsákba, azok ezen időszakra vegyék le a fűzőt. Előfordulhat, hogy a szoros fűző akadályozza a zsák "töltődését". Ez néhány órára megengedhető. Úgy működik, mint egy záróizom. A használója megérzi, hogy a bélben uralkodó feszültség, miatt oldani kell a fűzőt. (haskötőt) A kivágott haskötő éppen a sztómát nem fogja, tehát sztómasérvre használni nincs sok értelme. Azoknál, akiknél a széklet nem kiszámítható a széklet zsákba áramlása, azok részére a fejlett eszközellátással rendelkező országokban széles a kínálat. (alábbi képek) Ezek beszerzése körülményes, ezért képekben bemutatunk kratív sztómások részére megoldásokat. Ezek az eszközök a sztóma tartásán túl sportolás közbeni használata is előnyös, hogy kivédje a sztóma sérülését egy oda pattanó labdától vagy a sport társsal való ütközéstől. Beszéljenek a képek.
A fenti képek külföldön megvásárolható eszközöket mutatnak be. Ezekre felhelyezhető az általános sérvkötő. Az eszközök feladata, hogy ne szorítsák le a sztóma "kijáratát". A széklet akadálytalanul a zsákba jusson.
Alább kreatív sztómások megoldásai láthatók.
Alább egy lapos flakonból fabrikált eszköz.
A már kialakult sztómasérvre méretre készített sérvkötők rendelhetők OEP támogatással. Ezekre a sérvkötő csak átmeneti megoldás lehet. Igazi megoldást a műtét hozhat.
az alábbiak forrása: robertkorhaz.hu weboldal
A kialakult sérv csak műtéttel orvosolható,megoldása egyértelműen a műtét.
Szembe kell nézni a ténnyel - a sérv a hasfal végleges sérülése, idővel csak nagyobbodik. Spontán megoldódása vagy visszafejlődése felnőtt korban nem fordul elő. A sérv észleléséhez képest mielőbb elvégzett műtét veheti elejét az állapot romlásának, az esetleges szövődmény kialakulásának.
Tévhitek a sérvek kezeléséről
Az interneten böngészve sok téves információ olvasható, pl. hogy a fájdalmatlan sérv esetén nem szükséges műtétet végezni. A sérv nem jár feltétlenül fájdalommal, így ez a megközelítés csupán tévhit.
Figyelem! Haskötő használata csak késlelteti ezt a folyamatot, ez a kezelési mód ma elavult!
A hasfali, műtét utáni sérv minél hamarabb megoldást kíván, mivel később a hasfal struktúrája már nem mindig állítható helyre tökéletesen!
EGYÜTT ÉLNI VAGY SZABADULNI?
Mi a veszélye a sérvnek? Alapvetően a sérv sok kellemetlenséget okozhat, vannak esetek, amikor komoly fájdalommal is jár vagy székrekedést okoz. Ám igazi veszélye az, ha a sérvtartalom kizáródik. Ilyenkor a kitüremkedett szervek visszaútja lezárul, a kiszorult rész megduzzad, kézzel visszailleszthetetlen. Ebben az esetben a kizáródott sérvtartalom vérellátása veszélybe kerül, esetleg megszűnik, így a szerv elhalhat. Ha például bélszakasz záródik ki és hal el, akkor életveszélyes állapot, bélelzáródás alakul ki, ami azonnali sebészi beavatkozás nélkül szinte biztosan halálhoz vezet.
Ez a folyamatosan jelenlévő veszély az oka annak, hogy minden sérv esetében a mihamarabbi operáció az optimális megoldás. Annál is inkább, mivel minél kisebb a sérv, annál kevesebb szövődménnyel, jobb eredménnyel operálható.
A továbbiakban egy sztómás karriert mutatok be, ami bejárta a netet. Szakember (gyógytornász) nélkül nem javaslom, hogy ilyenbe belekezdjünk.
Edzés hasi műtét előtt vagy után. (kattints!)
A témáról a nemzetközi szakirodalomban talált kitünő szakcikk gépi fordítása. Szerző: María Laura Márquez venezuela általános orvos.