Ma a sztómások világnapját ünnepeljük!
Szinte nincs olyan nap az évben, amelyiken ne emlékeznénk meg valamilyen furcsa vagy épp nagyon fontos eseményről. Éppen ezért a világnapok között nagy a káosz, de hivatalosan csak az ENSZ-nél bejegyzett világnapok számítanak elismertnek.
Az ENSZ egészségügyi világszervezete október 2. -ra tűzte ki a sztómás betegek iránti szolidaritás napját. Ennek ellenére néhány platform más - más időpontot jelöl meg, így vannak, akik október 3.-át jelölik meg. A hazai gyakorlatban 1993-óta minden harmadik év októberének első szombatján ünnepelték e jeles napot.
Mi is a sztóma?
A sztóma egy olyan mesterséges, sebészek által létrehozott bélnyílás a hasfalon, amelyen keresztül a széklet, vagy a vizelet távozni tud a szervezetből, és egy cserélhető zsákba jut.
A viselőiszámára a túlélést jelenti, mert egy komoly kórt - többnyire a rákot – győztük le. Igaz győzelmünknek nyoma maradt: sztómások lettünk.
Büszkék lehetnénk, hogy legyőztük, de sokan mégis szégyenként élik meg, - társadalmi beidegződés – a széklet - mint társadalmi tabu miatt.
Igen a székelés az a természetes szükséglet, aminek mások hátat fordítva tesznek eleget, mi pedig naponta szembesülünk vele.
Ez még nem is lenne baj, de a bennünket körül vevő világ is sok esetben úgy viszonyul hozzánk, mintha tisztálatlanok lennénk.
Ki kell jelentenünk számukra, hogy tévednek, tisztábbak és igényesebbek vagyunk náluk – köszönhetően a korszerű segédeszközöknek. A tudatunk is tisztább azzal, hogy többre becsüljük az életet.
Igen többre becsüljük, mert kiérdemeltük, hogy ma is rólunk emlékezik meg a világ.