Mielőtt az ötlet lényegét bemutatnám ismertetetem az ötlet előzményeit.
Ismereteim szerint a Convatec és a B.Braun a kétrészes sztómazsák fejlesztés során pár évvel ezelőtt egy új rendszerű kétrészes sztómazsák rendszert fejlesztett ki. ( Convatec Esteem synergy a B.braun Flexima Key márka néven) Az ötlet lényege, hogy az alaplap nem rendelkezik műanyag karimával, amire a zsák felpattintással rögzült. Ebben a megoldásban egy hydrokoloiddal egy egységet képező sík műanyag fóliát rögzítenek a hasfalra és erre nem felpattintással hanem felragasztással rögzült a zsák. (tehát a zsákot nem a hasfalra ragasztjuk hanam a közbeiktatott alaplap sík tapadófelületére) A Convatec ezen eszköz forgalmazását nálunk már megszüntette, B.Braun még forgalmazza.
A megoldás lényege képekben bemutatva:
Alaplap
A zsák
Felhelyezés
A fent megoldásból kiindulva magunk is készíthetünk ilyet.
Két megoldás van:
1.) Egy zsákról ollóval leválasztjuk az alaplapot és csak az alaplapot ragasztjuk a sztómára.
Majd erre az alaplapra - és nem a bőrünkre ragasztjuk a zsákot. Ezzel a módszerrel pontosabban ellenőrizhető a kivágott lyuk pontos illesztése a sztómára. Könnyebb a pasztával a sztóma nyakat körbe kenni.
Az ilyen módon képzett alaplapra felragasztandó zsáknak már nem fontos a lyuk pontos méretrevágása. Sőt ajánlatos minél nagyobbra vágni a lyukat, hogy könnyebben le lehessen venni az alaplapról. Ha a zsákcserét ügyesen végezzük azaz úgy vesszük le a zsákot, hogy az alaplap fent maradjon a hason, akkor akár 3 zsákcserét is kibír az alaplap.
2.) A korábban a hasfalunkra ragasztott zsákot nem vesszük le, hanem a zsákot ovatosan ollóval levágjuk az alaplapról. (abban az esetben, ha az alaplap hibátlanul tapad)
Ha jól tapadt az alaplap a bőrön a zsáktól elkülönített alaplapot alaposan letisztítjuk a szennyeződéstől majd megszárítjuk és erre ragasztjuk a következő zsákot.
Pótolja ez a megoldás a peristomális bőrvédelmet biztosító Brava védőmaszkot amihez nehéz gyorsan hozzájutni a bajban lévőnek